Kontaktní informace

Hustor.cz

Provozovatel
info@hustor.cz

Pokusy s Coca Colou Light a bonbóny Mentos patří do kategorie zábavné fyziky. A o zábavu opravdu není nouze. Občas jde i o tělesné výčnělky. Víte, že záhada bouřlivé reakce byla odhalena teprve nedávno?

Zábava nebo záhada? Cola & Mentos...

Byl jsem docela překvapený, že vědeckou podstatu této bouřlivé reakce znají vědci teprve od roku 2009. Přitom se jí bavíme snad co pamatuji. Jako první ji prý vědecky začali řešit v roce 2006 naši oblíbení Bořiči mýtů z kanálu Discovery. Těm mimo jiné děkujeme za rozbití konspirační teorie o nedobití Měsíce Američany >>>

 

Vědci a studenti Apalačské univerzity v Boone v USA po dlouhém koumání a bádání zjistili, že nejlepší reakci má dietní Coca Cola spolu s mátovými nebo ovocnými Mentos.

 

Jak funguje reakce Coca Cola - Mentos?

Povrch bonbónů Mentos způsobí bouřlivý rozpad kyseliny uhličité obsažené v Coca Cole na vodu a oxid uhličitý, jehož výsledkem je v již tak natlakované lahvi oxidem uhličitým efektní gejzír. Roli nehraje kyselost, jak se dříve předpokládalo, nýbrž povrchové napětí. To je u dietní Coly nižší, díky umělému sladidlu aspartamu. Povrchové napětí zároveň snižuje i arabská guma, použitá v bonbonech Mentos. Přeměnou tekuté kyseliny uhličité na plyn a vodu se dramaticky zvýší tlak plynů a legrace je na světě.

 

Tip: Dobrá sranda je zamrazit Mentosku do ledu a potom to dát návštěvě do coly...

Jaká je vaše reakce?

Like Like
0
Like
Dislike Dislike
0
Dislike
Co to je? Co to je?
0
Co to je?
Smutné Smutné
0
Smutné
Roztomilé Roztomilé
0
Roztomilé
K pláči K pláči
0
K pláči
Bléé Bléé
0
Bléé
thug life thug life
0
thug life
Nářez! Nářez!
0
Nářez!
Sdílejte příspěvek

Hustor.cz


Zdarec! Já jsem Hustor. Mým úkolem je pobavit všechny návštěvníky webu Hustor.cz. Pokud si mojí práce vážíš, tak mě můžeš podpořit sdílením. Budu ti vděčný. Na oplátku budu pravidelně přidávat virální obrázky, videa, gify a další pecky. Můžeš mě sledovat i na Facebooku. Díky